Przygarnij Przestrzeń – 2. edycja

Miejsce: cała Polska
Status: w trakcie realizacji
Start projektu: Październik 2017
Zakończenie: III kwartał 2018
Strona projektu: www.przygarnijprzestrzen.pl

W trakcie realizacji pierwszej edycji programu postanowiliśmy zmienić formułę Przygarnij Przestrzeń. Jest to teraz również program konkursowy dla studentów i absolwentów architektury.

KONTEKST

W każdej miejscowości można znaleźć przestrzenie publiczne, które z jakiegoś powodu nie przyciągają ludzi. To wyzwania zarówno dla społeczności lokalnych, jak architektów i urbanistów. Mieszkańcy na ogół intuicyjnie wiedzą, co funkcjonuje nieprawidłowo, ale nie mają narzędzi, aby temu zaradzić. Młodzi projektanci natomiast mają wiedzę i pomysły, jak naprawić sytuację, ale często nie mają jak się wykazać. W naszym projekcie wspólnie przygarną przestrzeń i sprawią, że stanie się ona miejscem pozytywnych interakcji społecznych.

REALIZACJA

Cały wrzesien poświęciliśmy na szukanie miejsc z potencjałem, małych miejscowości z aktywnymi mieszkańcami, którzy chcą kształtować przestrzeń wokół siebie. Po przejechaniu kilkuset kilometrów po Polsce musieliśmy wybrać 3 miejscowości. Zadanie nie było łatwe, ale ostatecznie mamy 3 niezwykłe miejsca: Szczepanowo (woj. kujawsko-pomorskie), Sępolno Wielkie (woj. zachodnio-pomorskie) i Bocheniec (woj. świętokrzyskie).

Spędziliśmy w każdej z nich 4 dni, prowadząc warsztaty i diagnozująć przestrzenie publiczne. Razem z nami był0 18 młodch studentów architektury, którzy następnie opracowali projekty konkursowe na zaaranżowanie przestrzeni w każdej z miejscowości. Dopracowane przez projektantów i zaakceptowane przez mieszkańców pomysły zostaną zrealizowane dzięki grantom udzielonym przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

W ambitnym zadaniu przekształcania przestrzeni publicznych zespoły mogą liczyć na wsparcie Tutorów- Marii Grętkiewicz, Agaty Woźniczki oraz Macieja Warota.

Wybór zwycięskich projektów odbył się przy udziale Rady Ekspertów, która również służy merytorycznym wsparciem, na czele Rady zasiada p. Ewa P. Porębska, a wraz z nią prof Grzegorz Buczek, arch. Jan Sukiennik, arch. Ewa Rudnicka oraz Michał Krzyżowski.

ZAKŁADANE EFEKTY

  • Trzy przeobrażone przestrzenie publiczneych w trzech polskich miejscowościach.
  • Zbudowanie silnych społeczności lokalnych skupionych wokół idei dbania o wspólną przestrzeń.
  • Odkrycie młodych talentów wśród studentów i niedawnych absolwentów architektury
  • Wzbudzenie szerszego zainteresowania tematyką partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznych.

Zwycięzcy konkursu Przygarnij Przestrzeń i ich projekty: 

Sępolno Wielkie: Adrianna Karnaszewska i Sylwia Pędziejewska (Politechnika Warszawska) Tutor: Maciej Warot

Bocheniec: Joanna Golec i Martyna Suchanek ( Politechnika Śląska)  Tutor: Agata Woźniczka

Szczepanowo: Alicja Soćko i Małgorzata Marczak (Politechnika Warszawska) Tutor: Maria Grętkiewicz