Przygarnij Przestrzeń – 2. edycja
Miejsce: cała Polska
Status: w trakcie realizacji
Start projektu: Październik 2017
Zakończenie: III kwartał 2018
Strona projektu: www.przygarnijprzestrzen.pl
W trakcie realizacji pierwszej edycji programu postanowiliśmy zmienić formułę Przygarnij Przestrzeń. Jest to teraz również program konkursowy dla studentów i absolwentów architektury.
KONTEKST
W każdej miejscowości można znaleźć przestrzenie publiczne, które z jakiegoś powodu nie przyciągają ludzi. To wyzwania zarówno dla społeczności lokalnych, jak architektów i urbanistów. Mieszkańcy na ogół intuicyjnie wiedzą, co funkcjonuje nieprawidłowo, ale nie mają narzędzi, aby temu zaradzić. Młodzi projektanci natomiast mają wiedzę i pomysły, jak naprawić sytuację, ale często nie mają jak się wykazać. W naszym projekcie wspólnie przygarną przestrzeń i sprawią, że stanie się ona miejscem pozytywnych interakcji społecznych.
REALIZACJA
Cały wrzesien poświęciliśmy na szukanie miejsc z potencjałem, małych miejscowości z aktywnymi mieszkańcami, którzy chcą kształtować przestrzeń wokół siebie. Po przejechaniu kilkuset kilometrów po Polsce musieliśmy wybrać 3 miejscowości. Zadanie nie było łatwe, ale ostatecznie mamy 3 niezwykłe miejsca: Szczepanowo (woj. kujawsko-pomorskie), Sępolno Wielkie (woj. zachodnio-pomorskie) i Bocheniec (woj. świętokrzyskie).
Spędziliśmy w każdej z nich 4 dni, prowadząc warsztaty i diagnozująć przestrzenie publiczne. Razem z nami był0 18 młodch studentów architektury, którzy następnie opracowali projekty konkursowe na zaaranżowanie przestrzeni w każdej z miejscowości. Dopracowane przez projektantów i zaakceptowane przez mieszkańców pomysły zostaną zrealizowane dzięki grantom udzielonym przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.
W ambitnym zadaniu przekształcania przestrzeni publicznych zespoły mogą liczyć na wsparcie Tutorów- Marii Grętkiewicz, Agaty Woźniczki oraz Macieja Warota.
Wybór zwycięskich projektów odbył się przy udziale Rady Ekspertów, która również służy merytorycznym wsparciem, na czele Rady zasiada p. Ewa P. Porębska, a wraz z nią prof Grzegorz Buczek, arch. Jan Sukiennik, arch. Ewa Rudnicka oraz Michał Krzyżowski.
ZAKŁADANE EFEKTY
- Trzy przeobrażone przestrzenie publiczneych w trzech polskich miejscowościach.
- Zbudowanie silnych społeczności lokalnych skupionych wokół idei dbania o wspólną przestrzeń.
- Odkrycie młodych talentów wśród studentów i niedawnych absolwentów architektury
- Wzbudzenie szerszego zainteresowania tematyką partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznych.