Przygarnij przestrzeń

Miejsce: cała Polska
Status: w trakcie realizacji
Start projektu: sierpień 2016
Zakończenie: III kwartał 2017
Strona projektu: www.przygarnijprzestrzen.pl

Kontekst

W każdej miejscowości można znaleźć przestrzenie publiczne, które z jakiegoś powodu nie przyciągają ludzi. To wyzwania zarówno dla społeczności lokalnych, jak architektów i urbanistów. Mieszkańcy na ogół intuicyjnie wiedzą, co funkcjonuje nieprawidłowo, ale nie mają narzędzi, aby temu zaradzić. Młodzi projektanci natomiast mają wiedzę i pomysły, jak naprawić sytuację, ale często nie mają jak się wykazać. W naszym projekcie wspólnie przygarną przestrzeń i sprawią, że stanie się ona miejscem pozytywnych interakcji społecznych.

Realizacja

W pierwszej fazie projektu szukaliśmy miejsc, w których działają silne i aktywne społeczności lokalne, które chcą wspólnie kształtować przestrzeń wokół siebie. Po trwającym dwa tygodnie cyklu spotkań w całej Polsce wybraliśmy pięć miejscowości: Gliśno (woj. pomorskie), Łabiszyn (woj. kujawsko-pomorskie) Małogoszcz (woj. świętokrzyskie), Siedlec (woj. małopolskie) i Sulików (woj. dolnośląskie).

Wysłaliśmy do nich młodych i zdolnych architektów i urbanistów, którzy odbyli w wybranej miejscowości kilkudniową rezydencję projektową. W jej trakcie wspólnie ze społecznością lokalną dokonali diagnozy funkcjonowania przestrzeni publicznych, a następnie opracowali rozwiązania, które pomogą je poprawić. Dopracowane przez projektantów i zaakceptowane przez mieszkańców pomysły zostaną zrealizowane dzięki grantom udzielonym przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

W ambitnym zadaniu przekształcania przestrzeni publicznych zespoły mogą liczyć na wsparcie Rady Ekspertów projektu, do której należą urbanista Grzegorz A. Buczek, projektantka i kuratorka Dominika Janicka, artystka Katarzyna Krakowiak, duet projektancki No studio – Magda Szwajcowska i Michał Majewski oraz architekt Maciej Siuda.

Zakładane efekty

  • Pięć przeobrażonych przestrzeni publicznych w pięciu polskich miejscowościach.
  • Zbudowanie silnych społeczności lokalnych skupionych wokół idei dbania o wspólną przestrzeń.
  • Odkrycie młodych talentów wśród studentów i niedawnych absolwentów kierunków takich jak architektura, urbanistyka, projektowanie i pokrewne.
  • Wzbudzenie szerszego zainteresowania tematyką partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznych.

Przebieg projektu

Pierwsza pilotażowa edycja postawiła przed nami, ale również zespołami projektowymi i mieszkańcami wiele wyzwań. Potrzeby lokalnych społeczności również uległy zmianie w trakcie trwania programu i tak np: w Sulikowie zaprojektowaliśmy i przekazaliśmy grant na remont miejsca spotkań dla Seniorów w Gminnym Ośrodku Kultury, w Gliśnie powstało miejsce rekreacji i spotkań nad jeziorem, a projekt w Siedlcu został rozbudowany przez Pracownię K. która zaprojektowała większe założenie, również na sąsiadujących działkach.

Projekt w Łabiszynie (Autorki: Anna Sabała, Eliza Chojnacka)

Projekt w Małogoszczu (Autorzy: Grzegorz Krzemień i Agnieszka Jurczak)